The LMx58 series consists of two independent, high gain, internally frequency compensated operational amplifiers which were designed specifically to operate from a single power supply over a wide range of voltages. Operation from split power supplies is also possible and the low power supply current drain is independent of the magnitude of the power supply
Operational Amplifier Dual 1MHz SO-8
€0.86LM 358 AM
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0..+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.0 ... 32.0 / ±1.5 ... ±16.0 VDC |
| Frequency range | 1 MHz |
| Input current | 0.001 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM358AM/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001875410 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com