Utilizing the circuit designs perfected for Quad Operational Amplifiers, these dual operational amplifiers feature low power drain, a common mode input voltage range extending to ground/VEE, and single supply or split supply operation. The LM358 series is equivalent to one-half of an LM324.
Operational Amplifier Dual 1MHz SOIC-8
€0.17LM 358 DG
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | GP |
| Channels | 2 |
| Design | Single Supply |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0..+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.0 ... 36.0 / ±1.5 ... ±18.0 VDC |
| Frequency range | 1 MHz |
| Input current | 0.0015 A |
| Packaging | |
| Packaging | Gurtabschnitt |
| Factory Pack Quantity | 2500 pieces |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | LM358DR2G |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001875441 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de