Low-power dual operational amplifier
Enclosure: DIP-8
Operational amplifier, dual, DIP-8
€0.29LM 358 DIP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Low power |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0...+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 32 VDC |
| Input voltage | -0,3 - 32 VDC |
| Output voltage | 5 - 27 V DC |
| Frequency | 1.1 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 5.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000104832 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/