The LM148, LM248, and LM348 are quadruple, independent, high-gain, internally compensated operational amplifiers designed to have operating characteristics similar to the µA741. These amplifiers exhibit low supply-current drain and input bias and offset currents that are much less than those of the µA741.
Operational Amplifier Quad 1MHz SOIC-14
€0.17LM 348 DR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Channels | 4 |
| Mounting form | SO-14 |
| Other | |
| Temperature range | 0..+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±4.0 ... ±18.0 VDC |
| Frequency range | 1 MHz |
| Input voltage | 36 VDC |
| Input current | 0.0024 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM348DR |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001875366 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com