Single-Supply, Rail-to-Rail, Low Power, FET Input Op Amp
Description:
The AD820 is a precision, low power FET input op amp that can operate from a single supply of 5 V to 36 V, or dual supplies of ±2.5 V to ±18 V. It has true single-supply capability, with an input voltage range extending below the negative rail, allowing the AD820 to accommodate input signals below ground in the single-supply mode. Output voltage swing extends to within 10 mV of each rail, providing the maximum output dynamic range. Offset voltage of 800 µV maximum, offset voltage drift of 2 µV/°C, typical input bias currents below 25 pA, and low input voltage noise provide dc precision with source impedances up to 1 GO. 1.8 MHz unity gain bandwidth, -93 dB THD at 10 kHz, and 3 V/µs slew rate are provided for a low supply current of 800 µA. The AD820 drives up to 350 pF of direct capacitive load and provides a minimum output current of 15 mA. This allows the amplifier to handle a wide range of load conditions. This combination of ac and dc performance, plus the outstanding load drive capability, results in an exceptionally versatile amplifier for the single-supply user. The AD820 is available in two performance grades. The A and B grades are rated over the industrial temperature range of -40°C to +85°C. The AD820 is offered in three 8-lead package options: plastic DIP (PDIP), surface mount (SOIC) and (MSOP).
Features
- True single-supply operation
- Output swings rail-to-rail
- Input voltage range extends below ground
- Single-supply capability from 5 V to 30 V
- Dual-supply capability from ±2.5 V to ±15 V
- Excellent load drive
- Capacitive load drive up to 350 pF
- Minimum output current of 15 mA
- Excellent ac performance for low power
- 800 µA maximum quiescent current
- Unity-gain bandwidth: 1.8 MHz
- Slew rate of 3 V/µs
- Excellent dc performance
- 800 µV maximum input offset voltage
- 2 µV/°C typical offset voltage drift
- 25 pA maximum input bias current
- Low noise: 13 nV/vHz @ 10 kHz
Applications
- Battery-powered precision instrumentation
- Photodiode preamps
- Active filters
- 12-bit to 14-bit data acquisition systems
- Medical instrumentation
- Low power references and regulators
Operational amplifier, single, 1.8 MHz, 3 V/µs, DIP-8
€16.21AD 820 AN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Rail to rail FET input, low power |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | 8-Lead Plastic Mini-DIP (N-8) |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | -02 - 2 VDC |
| Frequency range | 1,8 MHz |
| Slew rate | 3 V/µ sec |
| Igf | 0,650 - 0,800 mA |
| Input Offset Current | 0.002 nA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD820ANZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000392949 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com