Atmel AT27C512R-45JU
512K (64K x 8) One-time programmable, read-only memory
Description
The Atmel® AT27C512R is a low power, high performance, 524,288-bit OTP (One-Time-Programmable-Only-Read-Only Memory) EPROM organized as 64K by 8 bits. It requires only a 5V power supply in normal read mode. Each byte can be accessed in less than 70ns, eliminating the need for speed-reducing WAIT states in high performance microprocessor systems. Atmel-scaled CMOS technology offers high speed, lower active power consumption and significantly faster programming. Power consumption is typically only 8mA in active mode and less than 10µA in standby mode. The AT27C512R is available in a choice of JEDEC-approved PDIP and PLCC packages that are industry standard and one-time programmable (OTP). All devices feature two-line control (CE, OE) to give designers the flexibility to avoid bus conflicts. With a memory capacity of 64K bytes, the AT27C512R enables reliable firmware storage and system access without the delays of mass storage media. The AT27C512R has additional features to ensure high quality and efficient production use. The fast programming algorithm reduces the time required to program the component and guarantees reliable programming. The programming time is typically only 100µs/byte. The integrated product identification code electronically identifies the component and the manufacturer. This feature is used by industry standard programmers to select the correct programming algorithms and voltages.
Features
- Fast read access time - 70/45ns
- CMOS operation with low power consumption
- 100µA max standby
- 20mA max active at 5MHz
- JEDEC standard package
- PDIP with 28 pin
- 32-pin PLCC
- 5V ± 10% supply
- Highly reliable CMOS technology
- 2,000V ESD protection
- 200mA latchup immunity
- algorithm for fast programming - 100µs/byte (typical)
- CMOS and TTL compatible inputs and outputs
- Integrated product identification code
- Industrial and automotive temperature ranges
- Green (Pb/halide-free) packaging option
OTP-EPROM, 512 Kb (64-Kbit x 8) , 45 ns , 5 V, PLCC-32
€5.34AT27C512R-45JU
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | EPROM |
| Type | parallel |
| Design | OTP |
| Memory | 512 kb (64kx8) |
| Mounting form | PLCC-32 |
| Electrical values | |
| Access time | 45 ns |
| Supply voltage | 5.0 VDC |
| Supply Voltage Min. | 4.5 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Frequency | 5 MHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Specials | |
| Write protection | ja |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | AT27C512R-45JU |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003927681 |
| HS-Code | 85423255 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de