PIC24F08KA102 Family
20/28-Pin General Purpose, 16-Bit Flash Microcontrollers with nanoWatt XLP Technology
Special Microcontroller Features:
- Operating Voltage Range of 1.8V to 3.6V
- High-Current Sink/Source (18 mA/18 mA) on All I/O Pins
- Flash Program Memory:
- Erase/write cycles: 10,000 minimum
- 40-years data retention minimum
- Data EEPROM:
- Erase/write cycles: 100,000 minimum
- 40-years data retention minimum
- Fail-Safe Clock Monitor
- System Frequency Range Declaration bits:
- Declaring the frequency range optimizes the current consumption.
- Flexible Watchdog Timer (WDT) with On-Chip, Low-Power RC Oscillator for Reliable Operation
- In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) and In-Circuit Debug (ICD) via two Pins
- Programmable High/Low-Voltage Detect (HLVD)
- Brown-out Reset (BOR):
- Standard BOR with three programmable trip points; can be disabled in Sleep
- Extreme Low-Power DSBOR for Deep Sleep, LPBOR for all other modes
Power Management Modes:
- Run - CPU, Flash, SRAM and Peripherals On
- Doze - CPU Clock Runs Slower than Peripherals
- Idle - CPU Off, Flash, SRAM and Peripherals On
- Sleep - CPU, Flash and Peripherals Off and SRAM On
- Deep Sleep - CPU, Flash, SRAM and Most Peripherals Off:
- Run mode currents down to 8 µA typical
- Idle mode currents down to 2 µA typical
- Deep Sleep mode currents down to 20 nA typical
- RTCC 490 nA, 32 kHz, 1.8V
- Watchdog Timer 350 nA, 1.8V typical
High-Performance CPU:
- Modified Harvard Architecture
- Up to 16 MIPS Operation @ 32 MHz
- 8 MHz Internal Oscillator with 4x PLL Option and Multiple Divide Options
- 17-Bit by 17-Bit Single-Cycle Hardware Multiplier
- 32-Bit by 16-Bit Hardware Divider
- 16-Bit x 16-Bit Working Register Array
- C Compiler Optimized Instruction Set Architecture
Peripheral Features:
- Hardware Real-Time Clock and Calendar (RTCC):
- Provides clock, calendar and alarm functions
- Can run in Deep Sleep Mode
- Programmable Cyclic Redundancy Check (CRC)
- Serial Communication modules: SPI, I2C™ and two UART modules
- Three 16-Bit Timers/Counters with Programmable Prescaler
- 16-Bit Capture Inputs
- 16-Bit Compare/PWM Output
- Configurable Open-Drain Outputs on Digital I/O Pins
- Up to Three External Interrupt Sources
Analog Features:
- 10-Bit, up to 9-Channel Analog-to-Digital Converter:
- 500 ksps conversion rate
- Conversion available during Sleep and Idle
- Dual Analog Comparators with Programmable Input/ Output Configuration
- Charge Time Measurement Unit (CTMU):
- Used for capacitance sensing
- Time measurement, down to 1 ns resolution
- Delay/pulse generation, down to 1 ns resolution
PICmicro microcontroller, 16-bit, 1.8-3.6 V, 8 KB, DIP-28
€3.6224F08KA102-ISP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | General purpose µC |
| Mounting form | SPDIP-28 |
| Design | BOR, LVD, POR, WDT |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 8 |
| RAM | 1.5 kByte |
| I/O-Pins | 24 |
| 16-bit Timer | 3 |
| Internal oscillator | 500 kHz, 8 MHz |
| EEPROM | 512 Bytes |
| PWM | 1 |
| Analog comparator | 2 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.8 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 1.8 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 9 |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| UART | 2 |
| SSP (SPI/I²C) | 1 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24F08KA102-I/SP |
| Weight | 0.003 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000965907 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de