PIC24FJ64GA004 FAMILY
28/44-Pin General Purpose, 16-Bit Flash Microcontrollers
High-Performance CPU:
- Modified Harvard Architecture
- Up to 16 MIPS Operation @ 32 MHz
- 8 MHz Internal Oscillator with 4x PLL Option and Multiple Divide Options
- 17-Bit by 17-Bit Single-Cycle Hardware Multiplier
- 32-Bit by 16-Bit Hardware Divider
- 16-Bit x 16-Bit Working Register Array
- C Compiler Optimized Instruction Set Architecture:
- 76 base instructions
- Flexible addressing modes
- Two Address Generation Units (AGUs) for Separate Read and Write Addressing of Data Memory
Special Microcontroller Features:
- Operating Voltage Range of 2.0V to 3.6V
- 5.5V Tolerant Input (digital pins only)
- High-Current Sink/Source (18 mA/18 mA) on All I/O Pins
- Flash Program Memory:
- 10,000 erase/write
- 20-year data retention minimum
- Power Management modes:
- Sleep, Idle, Doze and Alternate Clock modes
- Operating current: 650 ?A/MIPS, typical at 2.0V
- Sleep current: 150 nA, typical at 2.0V
- Fail-Safe Clock Monitor (FSCM) Operation:
- Detects clock failure and switches to on-chip, low-power RC oscillator
- On-Chip, 2.5V Regulator with Tracking mode
- Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
- Flexible Watchdog Timer (WDT) with On-Chip, Low-Power RC Oscillator for Reliable Operation
- In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) and In-Circuit Debug (ICD) via 2 Pins
- JTAG Boundary Scan Support
Analog Features:
- 10-Bit, up to 13-Channel Analog-to-Digital Converter:
- 500 ksps conversion rate
- Conversion available during Sleep and Idle
- Dual Analog Comparators with Programmable Input/Output Configuration
Peripheral Features:
- Peripheral Pin Select (PPS):
- Allows independent I/O mapping of many peripherals
- Up to 26 available pins (44-pin devices)
- Continuous hardware integrity checking and safety interlocks prevent unintentional configuration changes
- 8-Bit Parallel Master/Slave Port (PMP/PSP):
- Up to 16-bit multiplexed addressing, with up to 11 dedicated address pins on 44-pin devices
- Programmable polarity on control lines
- Hardware Real-Time Clock/Calendar (RTCC): Provides clock, calendar and alarm functions
- Programmable Cyclic Redundancy Check (CRC)
- Two 3-Wire/4-Wire SPI modules (support 4 Frame modes) with 8-Level FIFO Buffer
- Two I2C™ modules Support Multi-Master/Slave mode and 7-Bit/10-Bit Addressing
- Two UART modules:
- Supports RS-485, RS-232, and LIN/J2602
- On-chip hardware encoder/decoder for IrDA®
- Auto-wake-up on Start bit
- Auto-Baud Detect
- 4-level deep FIFO buffer
- Five 16-Bit Timers/Counters with Programmable Prescaler
- Five 16-Bit Capture Inputs
- Five 16-Bit Compare/PWM Outputs
- Configurable Open-Drain Outputs on Digital I/O Pins
- Up to 3 External Interrupt Sources
PICmicro microcontroller, 16-bit, 2.0-3.6 V, 64 KB, TQFP-44
€5.7324FJ64GA004-IPT
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | General purpose µC |
| Mounting form | TQFP-44 |
| Design | 1-WDT, ICSP |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 64 |
| RAM | 8 kByte |
| I/O-Pins | 35 |
| 16-bit Timer | 5 |
| 32-bit Timer | 2 |
| Internal oscillator | 8 MHz |
| PWM | 5 |
| Analog comparator | 2 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.0 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.0 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 13 |
| I²C | 2 |
| SPI | 2 |
| UART | 2 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24FJ64GA004-I/PT |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000870423 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de