PIC24FV32KA304 FAMILY
20/28/44/48-Pin, General Purpose, 16-Bit Flash Microcontrollers with XLP Technology
High-Performance CPU
- Modified Harvard Architecture
- Up to 16 MIPS Operation @ 32 MHz
- 8 MHz Internal Oscillator with 4x PLL Option and Multiple Divide Options
- 17-Bit by 17-Bit Single-Cycle Hardware Multiplier
- 32-Bit by 16-Bit Hardware Divider, 16-Bit x 16-Bit Working Register Array
- C Compiler Optimized Instruction Set Architecture
Special Microcontroller Features
- Wide Operating Voltage Range:
- 1.8V to 3.6V (PIC24F devices)
- 2.0V to 5.5V (PIC24FV devices)
- Low-Power Wake-up Sources and Supervisors:
- Ultra Low-Power Wake-up (ULPWU) for Sleep/Deep Sleep
- Low-Power Watchdog Timer (DSWDT) for Deep Sleep
- Extreme Low-Power Brown-out Reset (DSBOR) for Deep Sleep, LPBOR for all other modes
- System Frequency Range Declaration bits:
- Declaring the frequency range optimizes the current consumption.
- Standard Watchdog Timer (WDT) with On-Chip, Low-Power RC Oscillator for Reliable Operation
- Programmable High/Low-Voltage Detect (HLVD)
- Standard Brown-out Reset (BOR) with 3 Programmable Trip Points that can be Disabled in Sleep
- High-Current Sink/Source (18 mA/18 mA) on All I/O Pins
- Flash Program Memory:
- Erase/write cycles: 10,000 min. / 40 years data retention min.
- Data EEPROM:
- Erase/write cycles: 100,000 minimum / 40 years data retention minimum
- Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
- Programmable Reference Clock Output
- Self-Programmable under Software Control
- In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) and In-Circuit Debug (ICD) via 2 Pins
Power Management Modes
- Run - CPU, Flash, SRAM and Peripherals On
- Doze - CPU Clock Runs Slower than Peripherals
- Idle - CPU Off, Flash, SRAM and Peripherals On
- Sleep - CPU, Flash and Peripherals Off, and SRAM On
- Deep Sleep - CPU, Flash, SRAM and Most Peripherals Off; Multiple Autonomous
Wake-up Sources
- Low-Power Consumption:
- Run mode currents down to 8 µA, typical
- Idle mode currents down to 2.2 µA, typical
- Deep Sleep mode currents down to 20 nA, typical
- Real-Time Clock/Calendar currents down to 700 nA, 32 kHz, 1.8V
- Watchdog Timer is 500 nA, 1.8V typical
Peripheral Features
- Hardware Real-Time Clock and Calendar (RTCC):
- Provides clock, calendar and alarm functions
- Can run in Deep Sleep mode
- Can use 50/60 Hz power line input as clock source
- Programmable 32-Bit Cyclic Redundancy Check (CRC)
- Multiple Serial Communication modules:
- Two 3/4-wire SPI modules
- Two I2C modules with multi-master/slave support
- Two UART modules, supporting RS-485, RS-232, LIN/J2602, IrDA®
- Five 16-Bit Timers/Counters with Programmable Prescaler: Can be paired as 32-bit Timers/Counters
- Three 16-Bit Capture Inputs with Dedicated Timers
- Three 16-Bit Compare/PWM Outputs with Dedicated Timers
- Configurable Open-Drain Outputs on Digital I/O Pins
- Up to Three External Interrupt Sources
Analog Features
- 12-Bit, Up to 16-Channel Analog-to-Digital Converter:
- 100 ksps conversion rate
- Conversion available during Sleep and Idle
- Auto-sampling, timer-based option for Sleep and Idle modes
- Wake on auto-compare option
- Dual Rail-to-Rail Analog Comparators with Programmable Input/Output Configuration
- On-Chip Voltage Reference
- Internal Temperature Sensor
- Charge Time Measurement Unit (CTMU):
- Used for capacitance sensing, 16 channels
- Time measurement, down to 200 ps resolution
- Delay/pulse generation, down to 1 ns resolution
PICmicro microcontroller, 16-bit, 2.0-5.5 V, 16 KB, DIP-28
€5.4024FV16KA302-ISP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | General purpose µC |
| Mounting form | SPDIP-28 |
| Design | I2C/SPI/UART |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 16 |
| RAM | 2 kByte |
| I/O-Pins | 23 |
| 16-bit Timer | 5 |
| Internal oscillator | Yes |
| EEPROM | 512 Bytes |
| PWM | 3 |
| Analog comparator | 3 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.0 ... 5.5 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.0 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 13 |
| I²C | 2 |
| SPI | 2 |
| UART | 2 |
| SSP (SPI/I²C) | 1 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24FV16KA302-I/SP |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001216008 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de