Low power offline switched-mode power supply primary switcher
Descriptions
The VIPER12A combines a dedicated current mode PWM controller with a high voltage power MOSFET on the same silicon chip. Typical applications cover off line power supplies for battery charger adapters, standby power supplies for TV or monitors, auxiliary supplies for motor control, etc. The internal control circuit offers the following benefits: Large input voltage range on the VDD pin accommodates changes in auxiliary supply voltage (This feature is well adapted to battery charger adapter configurations), automatic burst mode in low load condition and overvoltage protection in HICCUP mode.
Features:
- Fixed 60 kHz switching frequency
- 9 V to 38 V wide range VDD voltage
- Current mode control
- Auxiliary undervoltage lockout with hysteresis
- High voltage start-up current source
- Overtemperature, overcurrent and overvoltage protection with auto-restart
- Typical power capability
- European (195 - 265 Vac) 8 W for SO-8, 13 W for DIP-8
- European (85 - 265 Vac) 5 W for SO-8, 8 W for DIP-8
PWM controller, 0.4A, 730V, 60kHz, 30R, DIP8
€0.71VIPER12ADIP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Mounting form | DIP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 60 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.4 A |
| Supply voltage | 9.0 .. 38 VDC |
| Output voltage | 730 V DC |
| Input voltage | +9.0 ... +38 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | VIPER12ADIP-E |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002564009 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com