High-Speed, Low-Side PWM Controller
Description:
The MCP1632 high-speed PWM controller is a pulse-width modulator developed for stand-alone power supply applications. The MCP1632 includes a high-speed analog control loop, a logic-level MOSFET driver, an internal oscillator, a reference voltage generator, and internal slope compensation. This high level of integration makes it an ideal solution for standalone SMPS applications. MCP1632 is suitable for use in topologies requiring a low-side MOSFET control, such as Boost, Flyback, SEPIC, Cuk, etc. Typical applications include battery chargers, intelligent power systems, brick DC DC converters, LED drivers. Due to its low power consumption, the MCP1632 PWM controller is recommended for battery-operated applications. The MCP1632 offers a Peak Current mode control in order to achieve consistent performance regardless of the topology of the power train or the operating conditions. In addition, the MCP1632 can implement the Voltage Mode Control for cost-sensitive solutions. The MCP1632 PWM controller can be easily interfaced with PIC microcontrollers in order to develop an intelligent power solution. Additional features include: UVLO, overtemperature and overcurrent protection, shutdown capability (EN pin) and an adjustable soft start option.
Features:
- High-Speed PWM Controller with Integrated Low-Side MOSFET Driver
- Multiple Switching Frequency Options (fSW):
- 300kHz (AA)
- 600kHz (BA)
- Adjustable Reference Voltage Generator
- Adjustable Soft Start
- Internal Slope Compensation
- Shutdown Input Pin (EN)
- Low Operating Current: < 5 mA (typical)
- Undervoltage Lockout (UVLO) Protection
- Output Short Circuit Protection
- Overtemperature Protection
- Operating Temperature Range:
- -40°C to +125°C
Applications:
- Switch Mode Power Supplies
- Brick DC-DC Converters
- Battery Charger Applications
- LED Drivers
PWM controller, 1-fold, 3.0 ... 5.5 V, 300kHz, MSOP-8
€2.12MCP 1632-AAE/MS
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | MOSFET |
| Mounting form | MSOP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 300 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.0 .. 5.5 VDC |
| Input voltage | +3.0 ... +5.5 VDC |
| Ic | 5000 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | MCP1632-AAE/MS |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001463600 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de