Regulating pulse width modulator
Housing: SO-16
PWM controller, 1-fold, 8 ... 35 V, 5 V, SO-16
€0.50SG 3524 D SMD
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Controlling pulse width modulator |
| Mounting form | SO-16 |
| Measuring range | |
| Frequency | 350 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.1 A |
| Supply voltage | 40 VDC |
| Output voltage | 5 V DC |
| Frequency range | 300 k Hz |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Measures | |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Length | 20 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | SG3524D |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000188375 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com