High Performance Current Mode PWM Controller
Description:
The UC384xB family of control ICs provides the necessary features to implement off line or DC to DC fixed frequency current mode control schemes with a minimal external parts count. Internally implemented circuits include a trimmed oscillator for precise DUTY CYCLE CONTROL under voltage lockout featuring start-up current less than 0.5mA, a precision reference trimmed for accuracy at the error amp input, logic to insure latched operation, a PWM comparator which also provides current limit control, and a totem pole output stage designed to source or sink high peak current. The output stage, suitable for driving N-Channel MOSFETs, is low in the offstate. Differences between members of this family are the under-voltage lockout thresholds and maximum duty cycle ranges. The UC3842B and UC3844B have UVLO thresholds of 16V (on) and 10V (off), ideally suited off-line applications The corresponding thresholds for the UC3843B and UC3845B are 8.5 V and 7.9 V. The UC3842B and UC3843B can operate to duty cycles approaching 100%. A range of the zero to < 50 % is obtained by the UC3844B and UC3845B by the addition of an internal toggle flip flop which blanks the output off every other clock cycle.
Features:
- TRIMMED OSCILLATOR FOR PRECISE FREQUENCY CONTROL
- OSCILLATOR FREQUENCY GUARANTEED AT 250kHz
- CURRENT MODE OPERATION TO 500kHz
- AUTOMATIC FEED FORWARD COMPENSATION
- LATCHING PWM FOR CYCLE-BY-CYCLE CURRENT LIMITING
- INTERNALLY TRIMMED REFERENCE WITH UNDERVOLTAGE LOCKOUT
- HIGH CURRENT TOTEM POLE OUTPUT
- UNDERVOLTAGE LOCKOUT WITH HYSTERESIS
- LOW START-UP AND OPERATING CURRENT
PWM controller, 11 V - 30 Vi, 500kHz, 1.6 ... 13 Vout, SO-8
€0.39UC 3842BD1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Current-controlled PWM controller |
| Mounting form | SO-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 500 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | ±1 A |
| Supply voltage | 0 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5.00 V DC |
| Input voltage | -0.3 ... +6.3 VDC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Measures | |
| Width | 4 mm |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 5 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | UC3842BD1 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000917609 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com