UC3844BN
features
PWM controller, 1A, 11.5-30V, 250kHz, DIP8
€0.63UC3844BN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Current Mode |
| Mounting form | DIP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 250 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 1 A |
| Supply voltage | 12 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5 V DC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | UC3844BN |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563958 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com