Voltage regulator
Housing: MSOP-8
PWM controller, 3 MHz, 3.6-36 V, 1.2 A, MSSOP-8
€10.63LT 3505 EMS8E
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Voltage regulator |
| Design | Secondary controller |
| Mounting form | 8-Lead Plastic MSOP |
| Electrical values | |
| Output Current | 1.2 A |
| Supply voltage | 3.6-36 VDC |
| Switching frequency | 3000 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40-85 |
| Implementation | |
| Finish | MSOP-8 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | LT3505EMS8E#PBF |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001613364 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com