The UC1525A/1527A series of pulse width modulator integrated circuits are designed to offer improved performance and lowered external parts count when used in designing all types of switching power supplies. The on-chip +5.1-V reference is trimmed to 1% and the input common-mode range of the error amplifier includes the reference voltage, eliminating external resistors. A sync input to the oscillator allows multiple units to be slaved or a single unit to be synchronized to an external system clock. A single resistor between the C T and the discharge terminals provides a wide range of dead-time adjustment. These devices also feature built-in soft-start circuitry with only an external timing capacitor required. A shutdown terminal controls both the soft-start circuitry and the output stages, providing instantaneous turn off through the PWM latch with pulsed shutdown, as well as soft-start recycle with longer shutdown commands.
PWM controller, adjustable, 8 ... 35 V, 4,5 ... 35 V, SO-16
€2.28UC 2525 ADW
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Flyback |
| Mounting form | SO-16 |
| Measuring range | |
| Frequency | 400 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -25 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 8 .. 35 VDC |
| Output voltage | 4.5 - 35 V DC |
| Input voltage | +8.0 ... +35 VDC |
| Output Current | 100 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | UC2525ADW |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001887604 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com