UC3842B, UC3843B, UC2842B, UC2843B
Description:
The UC3842B, UC3843B series are high performance fixed frequency current mode controllers. They are specifically designed for Off-Line and DC-DC converter applications offering the designer a cost-effective solution with minimal external components. These integrated circuits feature a trimmed oscillator for precise duty cycle control, a temperature compensated reference, high gain error amplifier, current sensing comparator, and a high current totem pole output ideally suited for driving a power MOSFET. Also included are protective features consisting of input and reference undervoltage lockouts each with hysteresis, cycle-by-cycle current limiting, programmable output deadtime, and a latch for single pulse metering. These devices are available in an 8-pin dual-in-line and surface mount (SOIC-8) plastic package as well as the 14-pin plastic surface mount (SOIC-14). The SOIC-14 package has separate power and ground pins for the totem pole output stage. The UCX842B has UVLO thresholds of 16 V (on) and 10 V (off), ideally suited for off-line converters. The UCX843B is tailored for lower voltage applications having UVLO thresholds of 8.5 V (on) and 7.6 V (off).
Features
- Trimmed Oscillator for Precise Frequency Control
- Oscillator Frequency Guaranteed at 250 kHz
- Current Mode Operation to 500 kHz
- Automatic Feed Forward Compensation
- Latching PWM for Cycle-By-Cycle Current Limiting
- Internally Trimmed Reference with Undervoltage Lockout
- High Current Totem Pole Output
- Undervoltage Lockout with Hysteresis
- Low Startup and Operating Current
- This is a Pb-Free and Halide-Free Device
Application:
- General indicating and lighting purposes
Product Group and package data:
- Product group: LED
- Package: 5 mm
- Product series: standard
- Angle of half intensity: ± 30°
PWM controller, current mode, 250 kHz, 200 mAout, DIP-8
€0.63UC 2842N
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Current-controlled PWM controller |
| Mounting form | DIP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 500 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | ±1 A |
| Supply voltage | 0 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5.00 V DC |
| Input voltage | -0.3 ... +6.3 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -25 ... +85 |
| Measures | |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 4.8 mm |
| Length | 9.8 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | UC2842BN |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000219550 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de