Pulse-width-modulation control circuit
Housing: DIL-16
PWM controller, fixed, 0.3 ... 38 V, 40 V, DIL-16
€0.48TL 494 DIL
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM Power Control |
| Model | Switching controller |
| Mounting form | DIP-16 |
| Measuring range | |
| Frequency | 300 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.2 A |
| Supply voltage | 7 .. 40 VDC |
| Input voltage | -0.3 ... +38 VDC |
| Power loss | 0.900 W |
| Input Bias Current | 0.2 µA |
| Input Offset Voltage | 2 mV |
| Input Offset Current | 25 nA |
| Power Bandwidth | 10 kHz |
| Suppley Voltage Rejection | 80 dB |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Settings | |
| Open Loop Voltage Gain | 95 dB |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | TL494 DIP16 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000215729 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/