PWM controller 0.2 A/7-40 Vcc
Housing: SO-16
PWM controller, fixed, 0.3 ... 38 V, 40 V, SO-16
€0.36TL 494 CD
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM Power Control |
| Model | Switching controller |
| Mounting form | SO-16 |
| Measuring range | |
| Frequency | 300 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.2 A |
| Supply voltage | 7 .. 40 VDC |
| Input voltage | -0.3 ... +38 VDC |
| Power loss | 0.900 W |
| Input Bias Current | 0.2 µA |
| Input Offset Voltage | 2 mV |
| Input Offset Current | 25 nA |
| Power Bandwidth | 10 kHz |
| Suppley Voltage Rejection | 80 dB |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Settings | |
| Open Loop Voltage Gain | 95 dB |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | TL494CD |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000398293 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com