Current mode PWM controller
Housing: DIP-8
PWM controller, fixed, 0.3 ... 6.3 V, 5 V, DIP-8
€0.48UC 3843N
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Current-controlled PWM controller |
| Mounting form | DIP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 500 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | ±1 A |
| Supply voltage | 0 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5.00 V DC |
| Input voltage | -0.3 ... +6.3 VDC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Measures | |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 4.8 mm |
| Length | 9.8 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 6.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000219604 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/