Power PWM controller, 1 A 8.2 - 30 V 500 kHz
Housing: SO-14
PWM controller, fixed, 0.3 ... 6.3 V, 5 V, SO-14
€0.39UC 3843 D
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Current-controlled PWM controller |
| Mounting form | SO-14 |
| Measuring range | |
| Frequency | 500 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | ±1 A |
| Supply voltage | 0 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5.00 V DC |
| Input voltage | -0.3 ... +6.3 VDC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | UC3843BD |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000398088 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de