Housing: DIL-18 / = UC3526N
PWM controller, single, 8 ... 35 V, 5 V, DIL-18
€4.08SG 3526 N
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Controlling pulse width modulator |
| Mounting form | DIP-18 |
| Measuring range | |
| Frequency | 350 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.1 A |
| Supply voltage | 4.5 35 VDC |
| Output voltage | 5 V DC |
| Input voltage | 8 35 VDC |
| Frequency range | 350 k Hz |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 0.0012 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000175108 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/