Regulating pulse width modulator
Housing: DIL-16
PWM controller, single, 8 ... 35 V, 5 V, DIP-16
€1.49SG 3525 A
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Mounting form | DIP-16 |
| Measuring range | |
| Frequency | 400 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.5 A |
| Supply voltage | 35 VDC |
| Output voltage | 5 V DC |
| Input voltage | 35 VDC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Measures | |
| Width | 6.4 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Length | 19.8 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000175092 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/