Switching regulator 3A / 1.23 V - 37 V
max. on: 45 V
Housing: TO-220-5
DESCRIPTION
The UTC P3596 series is a step-down switching regulator able to
provide 3A output current. The available output voltages are 1.5V,
2.5V, 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable output version.
FEATURES
Output load current: 3A
PWM-STEP-DOWN switching regulator 3A, 1.23 - 37 V / 45Vs, TO-220
€1.38P 3596 L-ADJ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Buck converter |
| Mounting form | TO-220-5 |
| Measuring range | |
| Frequency | 150 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 3 A |
| Supply voltage | 4.5 .. 40 VDC |
| Output voltage | 4.5 ... 40 V DC |
| Input voltage | +4.5 ... +40 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | UNISONIC |
| Manufacturer ID | P3596ADJ |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000897789 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de