50V-1.5A quad Darlington switches
Housing: DIL-16
Quad-Darlington arrays, DIP-16
€6.15ULN 2064B
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | 4 Darlington arrays |
| Type | PowerDIP |
| Design | 4-channel |
| Mounting form | DIP-16 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 15 VDC |
| Input current | 0.025 A |
| Output voltage | 50 V DC |
| Output Current | 1.75 A |
| Other | |
| Temperature range | -20 .. +85 |
| Measures | |
| Length | 20 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | ULN2064B |
| Weight | 0.0012 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000220716 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com