AD 536
The AD 536 is a cost-effective true RMS-to-DC converter. The AD 536 calculates the RMS values of complex AC-DC input waveforms.
FEATURES
- True RMS-to-DC converter
- High degree of accuracy
- Excellent response capability: Calculates RMS of AC and DC signals
- 450 kHz bandwidth: V rms> 100 mV
- 2 MHz bandwidth: V rms> 1 V
- Signal crest factor of 7 for 1% error
- dB output with 60-dB range
- Low power: 1.2-mA quiescent current
- Housing: TO-100
RMS-to-DC converter, 450 KHz, TO-100
€88.43AD 536 AJH
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | RMS-to-DC converter |
| Design | RMS to DC |
| Mounting form | TO-100 |
| Other | |
| Temperature range | 0 +70 |
| Electrical values | |
| Frequency | 0.45 MHz |
| Supply voltage | ±25 VDC |
| Igf | 1,2 - 2 mA |
| Frequency range | 2 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD536AJHZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000038021 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com