RS232E interface module, 2x dr./rec. -40/+85°C
Housing: SOL-16
RS232, 2 drivers / 2 receivers, SO-16
€4.60MAX232EWE
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Driver, receiver |
| Type | RS-232 |
| Design | ESD-protected ±15 kV |
| Mounting form | SO-16 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5 VDC |
| Output voltage | 8 V DC |
| Output Current | ±0.022 A |
| Current | 15 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Implementation | |
| Sample rate | 120 kbps |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | MAX232EWE+ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000569549 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/