FEATURES
Single A/D converter, 12.5ksps 12-bit Serial, DIP-8
€10.94LTC 1286 CN8
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | A/D converter |
| Type | 12-Bit |
| Resolution | 12-Bit |
| Design | 8-channel |
| Mounting form | DIP-8 |
| Electrical values | |
| Frequency | 0.2 MHz |
| Supply voltage | +5.0 ... +9.0 VDC |
| Input voltage | -0.3 ... 12 VDC |
| Output voltage | -0.3 ... +9 V DC |
| Impedance | 55 kOhm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | LTC1286CN8#PBF |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000109349 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com