Sealed lead-acid battery charger
Housing: DIL-16
Special IC, lead acid, DIL-16
€13.68UC 3906 N
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Lead battery charger |
| Mounting form | DIP-16 |
| Measuring range | |
| Frequency | 52/1000 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 0.04 A |
| Supply voltage | 10.0 .. 40 VDC |
| Output voltage | 10 40 V DC |
| Input voltage | -0.3 40 VDC |
| Input current | 0.0024 A |
| Other | |
| Temperature range | -55 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | UC3906N |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000398101 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com