The LM2664 CMOS charge-pump voltage converter inverts a positive voltage in the range of 1.8 V to 5.5 V to the corresponding negative voltage of -1.8 V to -5.5 V. The device uses two low-cost capacitors to provide up to 40 mA of output current.
Special switching regulator, adj., 1.8 ... 5,5 V, -1,8 ... 5.5 V
€1.32LM 2664 M6
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Inverter |
| Mounting form | SOT-23-6 |
| Model | Switching controller |
| Electrical values | |
| Input voltage | 1.8 - 5.5 VDC |
| IF(AV) | 0.04 A |
| Switching frequency | 160 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2664M6/NOPB |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876462 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com