Switching controller IC
Output voltage: 1235 - 35 V
Output current 2 A
Input voltage: 4 - 36 V
Switching frequency 500 kHz
Enclosure HSOP-8EP
Reference voltage: 3.3 V
Adjustable version
Function Step-Down
Step-down, adj., 1.235 ... 35 V, 4,0 ... 36 V, SO-8
€2.76L 5973 AD
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Step down |
| Design | Reference voltage: 3.3 V |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 1.235 ... 35 VDC |
| Output voltage | 4.0 ... 36 V DC |
| Switching frequency | 500 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L5973AD |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093036 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com