L5970D, Up to 1A step down switching regulator
Description
The L5970D is a step down monolithic power switching regulator capable to deliver up to 1A at output voltages from 1.2V to 35V. The device uses an internal P-Channel D-MOS transistor (with a typical Rdson of 250mO) as switching element to minimize the size of the external components. An internal oscillator fixes the switching frequency at 250KHz. Having a minimum input voltage of 4.4V only, it is particularly suitable for 5V bus, available in all computer related applications. Pulse by pulse current limit with the internal frequency modulation offers an effective constant current short circuit protection.
Features
- Up to 1A output current
- Operating input voltage from 4.4V to 36V
- 3.3V / (±2%) reference voltage
- Output voltage adjustable from 1.2V to 35V
- Low dropout operation: 100% duty cycle
- 250KHz Internally fixed frequency
- Voltage feedforward
- Zero load current operation
- Internal current limiting
- Inhibit for zero current consumption
- Synchronization
- Protection against feedback disconnection
- Thermal shutdown
Step-down, adj., 1.235 ... 35 V, 4,4 ... 36 V, SO-8
€2.53L 5970 D
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Variable |
| Design | Variable |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 1.235 ... 35 VDC |
| Output voltage | 4,4 - 36 V DC |
| Switching frequency | 250 kHz |
| Thermal resistance | 120 °C/W |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L5970D |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093029 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com