5-A switching regulator
Housing: Multiwatt-15
Step-down, adj., 15 ... 50 V, 5 ... 5.2 V, Multiwatt-15
€7.93L 4975 A
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | 4 A |
| Design | Voltage regulator |
| Mounting form | Multiwatt-15 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 15 ... 50 VDC |
| Output voltage | 5 ... 5.2 V DC |
| Switching frequency | 500 kHz |
| Igf | 13 ... 19 mA |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L4975A |
| Weight | 0.0056 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000097486 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com