The LM22807 switching regulator provides all of the functions necessary to implement an efficient high voltage step-down (buck) regulator using a minimum of external components. This easy to use regulator incorporates a 42 V N-channel MOSFET switch capable of providing up to 2 A of load current.
Step-Down, adj., 4.5 ... 42 V, 1.285 V, SO-8
€5.46LM 22680 MR-ADJ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4.5 - 42 VDC |
| Output voltage | 1.285 V DC |
| Switching frequency | 500 kHz |
| IF(AV) | 2 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM22680MR-ADJ/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876172 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com