The LM2670 series of regulators are monolithic integrated circuits which provide all of the active functions for a step-down (buck) switching regulator capable of driving up to 3A loads with excellent line and load regulation characteristics. High efficiency (>90%) is obtained through the use of a low ON-resistance DMOS power switch. The series consists of fixed output voltages of 3.3V, 5V and 12V output version.
Step-down, adj., 8 ... 40 V, 1,2 ... 37 V, TO-263
€7.36LM 2670 S-ADJ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | TO-263 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 8 - 40 VDC |
| Output voltage | 1.2 - 37 V DC |
| Switching frequency | 260 kHz |
| IF(AV) | 3 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2670S-ADJ/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876479 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com