Switching controller
Output voltage: 3.3 - 50 V
Output current 1.5 A
Enclosure DIL-8
Input voltage: 8 - 55 V
Switching frequency 300 kHz
Function Step-Down
Step-down, adj., 8.0 ... 55,0 V, 3,3 ... 50.0 V, DIP-8
€4.02L 4971
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Step down |
| Design | Variable |
| Mounting form | DIP-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 8.0 ... 55.0 VDC |
| Output voltage | 3.3 ... 50.0 V DC |
| Switching frequency | 300 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L4971 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093005 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com