2.5 A power switching regulator
Housing: Heptawatt-7
Step-down, adj., 9 ... 46 V, 5 ... 40 V, Heptawatt-7
€42.32L 4960
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | 2.5 A |
| Design | Power switching |
| Mounting form | Heptawatt-7 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 9 ... 46 VDC |
| Output voltage | 5 ... 40 V DC |
| Thermal resistance | 4 °C/W, 50 °C/W |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L4960 |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000097424 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com