The L4964 is a step-down switching regulator that delivers 4A at a variable voltage of 5.1 V to 28 V. Features of the device include overload protection, soft-start, remote inhibit, thermal protection, a reset output for microprocessors, and a PWM comparator input for synchronization in multichip configurations.
The L4964 is housed in a 15-pin multiwatt plastic package and requires very few external components.
Efficient operation at switching frequencies up to 120 kHz enables a reduction in the size and cost of external filter components.
Technical Features
Step-Down, adj., 9...36 V, 5.1...28 V, Multiwatt-15
€10.92L4964
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Mounting form | Multiwatt-15 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 9 - 36 VDC |
| Output voltage | 5.1 - 28 V DC |
| Switching frequency | 120 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L4964 |
| Weight | 0.005 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003334496 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com