The LM2671 series of regulators are monolithic integrated circuits built with a LMDMOS process. These regulators provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 500mA load current with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5.0V, 12V, and an adjustable output version.
Step-down, fixed, 6.5 ... 40 V, 12 V, SO-8
€4.02LM 2671 M-12
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Fixed |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 6.5 - 40 VDC |
| Output voltage | 12 V DC |
| Switching frequency | 260 kHz |
| IF(AV) | 0.5 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2671M-12/NOPB |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876486 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com