SIMPLE SWITCHER Power Converter 150 KHz 1A Step-Down Voltage Regulator
Description:
The LM2595 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 1-A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5 V, 12 V, and an adjustable output version. Requiring a minimum number of external components, these regulators are simple to use and include internal frequency compensation, and a fixed-frequency oscillator. The LM2595 series operates at a switching frequency of 150 kHz, thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower-frequency switching regulators. Available in a standard 5-pin TO-220 package with several different lead bend options, and a 5-pin TO-263 surface-mount package. Typically, for output voltages less than 12 V, and ambient temperatures less than 50°C, no heat sink is required. A standard series of inductors are available from several different manufacturers optimized for use with the LM2595 series. This feature greatly simplifies the design of switch-mode power supplies. Other features include a ±4% tolerance on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and ±15% on the oscillator frequency. External shutdown is included, featuring typically 85-µA stand-by current. Self protection features include a two stage frequency reducing current limit for the output switch and an overtemperature shutdown for complete protection under fault conditions.
Features:
- 3.3-V, 5-V, 12-V, and Adjustable Output Versions
- Adjustable Version Output Voltage Range, 1.2 V to 37 V ±4% Maximum Over Line and Load Conditions
- Available in TO-220 and TO-263 Surface-Mount Packages
- Ensured 1-A Output Load Current
- Input Voltage Range Up to 40 V
- Requires Only 4 External Components
- Excellent Line and Load Regulation Specifications
- 150-kHz Fixed-Frequency Internal Oscillator
- TTL Shutdown Capability
- Low Power Standby Mode, IQ, Typically 85 µA
- High Efficiency
- Uses Readily Available Standard Inductors
- Thermal Shutdown and Current-Limit Protection
Applications:
- Simple High-Efficiency Step-Down (Buck) Regulator
- Efficient Preregulator for Linear Regulators
- On-Card Switching Regulators
- Positive-to-Negative Converter
Step-down switching regulator, 4.5 ... 40 Vin, 5 Vout, 1A, TO-26
€5.98LM 2595 S-5.0
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Step down |
| Mounting form | TO-263-5 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4.5 - 40 VDC |
| Output voltage | 5 V DC |
| Switching frequency | 150 kHz |
| IF(AV) | 1 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2595S-5.0/NOPB |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876363 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com