SIMPLE SWITCHER 1A Step-down voltage regulator
Description:
The LM2575 series of controllers are monolithic integrated circuits that provide all the active functions of a Buck (Buck) switch and are capable of driving a 1A load with excellent line and load control. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V, 15V and a version with adjustable output. These controllers, which require a minimum number of external components, are easy to use and feature internal frequency compensation and a fixed frequency oscillator. The LM2575 series offers a highly efficient replacement for common three-port linear controllers. It significantly reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required. A standard series of inductors optimized for use with the LM2575 are available from various manufacturers. This feature greatly simplifies the design of switch mode power supplies. Other features include a specified tolerance of ±4% to the output voltage within the specified input voltages and output load conditions and ±10% to the oscillator frequency. An external shutdown is included, with 50 µA (typical) standby current. The output switch contains a cycle current limiting and thermal shutdown for complete protection under fault conditions.
Features:
• 3.3V, 5V, 12V, 15V and versions with adjustable output
• Adjustable output voltage range of the version,
- 1.23V to 37V (57V for HV version) ±4% Max Over
- Line and load conditions
• Specified 1A output current
• Wide input voltage range, 40V to 60V for HV version
• Requires only 4 external components
•Internal 52 kHz fixed frequency oscillator
• TTL shutdown capability, power-saving standby mode
• High efficiency
• Uses readily available standard inductors
• Thermal shutdown and current limitation protection
• P+ product improvement tested
Step-down switching regulator, 5Vin Vin, 15 Vout, 1 A, TO-220-5
€5.86LM 2575 HVT-15.0
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | SIMPLE SWITCHER® |
| Design | Step Down, fix |
| Mounting form | TO220-5 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4 - 60 VDC |
| Output voltage | 15 V DC |
| Switching frequency | 58 kHz |
| IF(AV) | 1 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2575HVT-15/NOPB |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003488908 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com