SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator
Description:
The LM2575 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V, 15V, and an adjustable output version. Requiring a minimum number of external components, these regulators are simple to use and include internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator. The LM2575 series offers a high-efficiency replacement for popular three-terminal linear regulators. It substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required. A standard series of inductors optimized for use with the LM2575 are available from several different manufacturers. This feature greatly simplifies the design of switch-mode power supplies. Other features include a specified ±4% tolerance on output voltage within specified input voltages and output load conditions, and ±10% on the oscillator frequency. External shutdown is included, featuring 50 µA (typical) standby current. The output switch includes cycle-by-cycle current limiting, as well as thermal shutdown for full protection under fault conditions.
Features:
- 3.3V, 5V, 12V, 15V, and Adjustable Output Versions
- Adjustable Version Output Voltage Range,
- 1.23V to 37V (57V for HV Version) ±4% Max Over
- Line and Load Conditions
- Specified 1A Output Current
- Wide Input Voltage Range, 40V up to 60V for HV Version
- Requires Only 4 External Components
- 52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
- TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
- High Efficiency
- Uses Readily Available Standard Inductors
- Thermal Shutdown and Current Limit Protection
- P+ Product Enhancement Tested
Step-down switching regulator, adj., 4 - 60 Vin, 12 Vout, 1 A, T
€6.26LM 2575 HVT 12
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Voltage regulator |
| Design | Step down |
| Mounting form | TO220-5 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4 - 60 VDC |
| Output voltage | 12 V DC |
| Switching frequency | 52 kHz |
| IF(AV) | 1 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2575HVT-12/NOPB |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093470 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com