SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator
Description:
The LM2672 series of regulators are monolithic integrated DC-DC converter built with a LMDMOS process. These regulators provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 1-A load current with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5 V, 12 V, and an adjustable output version. Requiring a minimum number of external components, these regulators are simple to use and include patented internal frequency compensation, fixed frequency oscillator, external shutdown, softstart, and frequency synchronization. The LM2672 series operates at a switching frequency of 260 kHz, thus allowing smaller sized filter components than what is required with lower frequency switching regulators. Because of its very high efficiency (>90%), the copper traces on the printed-circuit board are the only heat sinking required.
Features:
- Efficiency up to 96%
- Available in 8-Pin SOIC and PDIP Packages
- Requires only 5 External Components
- 3.3-V, 5-V, 12-V, and Adjustable Output Versions
- Adjustable Version Output Voltage Range: 1.21 V to 37 V
- ±1.5% Maximum Output Voltage Tolerance Over Line and Load Conditions
- Specified 1-A Output Load Current
- Wide Input Voltage Range: 8 V to 40 V
- 260-kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
- TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
- Soft-Start and Frequency Synchronization
- Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Applications:
- Simple High Efficiency (>90%) Step-Down (Buck) Regulator
- Efficient Preregulator for Linear Regulators
Step-down switching regulator, fixed, 12 V, 1 A, SO-8
€8.03LM 2672 M12
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Voltage regulator |
| Design | Step down |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | +6.5 .... +40 VDC |
| Output voltage | +12 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Switching frequency | 225 .... 400 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2672M-12/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093692 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com