High current switching regulator with up to 4 A output current.
Input voltage: 9 - 46 V
Output voltage: 5.1 - 40 V
- 0-100 % duty cycle
bulletpoint# precise ±2 % reference
- switching frequency up to 200 kHz
- up to 90 % efficiency
- soft start
- reset output
- externally programmable limitation
Step-down, Vi:9..46 V, Vo: 5.1..40 V, 4 A Multiwatt-15
€12.07L 296
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | 4 A |
| Mounting form | Multiwatt-15 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 9 ... 46 VDC |
| Output voltage | 5,2 - 46 V DC |
| Output Current | 4 A |
| Switching frequency | 200 kHz |
| Igf | 30 ... 40 mA |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L296 |
| Weight | 0.0057 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000096656 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com