Switching controller IC
Output voltage: 2 - 5.2 V
Output current 1 A
Input voltage: 0.6 - 5.5 V
Enclosure TSSOP-8
Reference voltage: 1.23 V
Design: fixed, adjustable
Function Step-Up
Step-up, adj., 0.6 ... 5,5 V, 2,0 ... 5.2 V, TSSOP-8
€3.73L 6920 D
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Step up |
| Design | Reference voltage: 1.23 V |
| Mounting form | TSSOP-8 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 0,6 - 5,5 VDC |
| Output voltage | 2,0 - 5,2 V DC |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L6920D |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093197 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com