The LM2623 is a high efficiency, general purpose, step-up DC-DC switching regulator for battery-powered and low input voltage systems. It accepts an input voltage between 0.8 and 14 volts and converts it into a regulated output voltage between 1.24 and 14 volts. Efficiencies up to 90% are achievable with the LM2623.
Step-up, adj., 0.8 ... 14 V, 1,24 ... 14 V, SO-8
€2.76LM 2623 MM
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Step-up converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | Mini-SO-8 |
| Model | Switching controller |
| Electrical values | |
| Input voltage | 0.8 - 14 VDC |
| Output voltage | 1.24 - 14 V DC |
| IF(AV) | 2 A |
| Switching frequency | 300 - 2000 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2623MM/NOPB |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876424 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com