The LMR64010 switching regulators is a current mode boost converter operating at a fixed frequency of 1.6 MHz. The use of SOT-23 package, made possible by the minimal power loss of the internal 1A switch, and use of small inductors and capacitors result in the industry's highest power density. The 40V internal switch makes these solutions perfect for boosting to voltages of 16V or greater.
Step-up, adj., 2.7 ... 14 V, 3 ... 40 V, SOT-23-5
€2.47LMR 64010 XMFE
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-up converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | SOT-23-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 2.7 - 14 VDC |
| Output voltage | 3 - 40 V DC |
| Switching frequency | 1600 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LMR64010XMFE/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001878640 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com