The LM78S40 is a monolithic regulator subsystem consisting of all the active building blocks necessary for switching regulator systems. The device consists of a temperature compensated voltage reference, a duty-cycle controllable oscillator with an active current limit circuit, an error amplifier, high current, high voltage output switch, a power diode and an uncommitted operational amplifier. The device can drive external NPN or PNP transistors when currents in excess of 1.5A or voltages in excess of 40V are required. The device can be used for step-down, step-up or inverting switching regulators as well as for series pass regulators. It features wide supply voltage range, low standby power dissipation, high efficiency and low drift. It is useful for any stand-alone, low part count switching system and works extremely well in battery operated systems.
Step-up/down, adj., 2.5 ... 40 V, 1,25 ... 40 V, DIL-16
€3.04LM 78S40 CN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down/step-up converter |
| Design | Inverter |
| Mounting form | DIP-16 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 2.5 - 40 VDC |
| Output voltage | 1.25 - 40 V DC |
| IF(AV) | 1.5 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM78S40CN/NOPB |
| Weight | 0.003 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001878060 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com