1.5-A, step-up/down/inverting switching regulator
Housing: SO-8
Manufacturer: Texas Instruments
Step-up/down, adj., 3 ... 40 V, 1,25 ... 50 V, SO-8
€0.80MC 33063 ADG
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Step-down/step-up converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3 ... 40 VDC |
| Input voltage | 3 ... 40 VDC |
| Output voltage | 40 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching frequency | 33 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | MC33063AD |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001081248 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com