The MC34063A Series is a monolithic control circuit containing the primary functions required for DC-to-DC converters. These devices consist of an internal temperature compensated reference, comparator, controlled duty cycle oscillator with an active current limit circuit, driver and high current output switch. This series was specifically designed to be incorporated in Step-Down and Step-Up and Voltage-Inverting applications with a minimum number of external components. Refer to Application Notes AN920A/D and AN954/D for additional design information.
Step-Up/Down, adj., 3 ... 40 V, 40 V, DIL-8
€0.78MC 33063 AP1G
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down/step-up converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 3 - 40 VDC |
| Output voltage | Max. 40 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching frequency | 100 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | MC33063AP1G |
| Weight | 5.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001889172 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de